Miyas Speltboller

Jeg elsker de her speltboller. Jeg har været så heldig at få opskriften fra en god ven, der synes det er helt fint jeg laver dette blogindlæg med opskriften.

Til 18 boller skal du bruge:

6 dl                      lunken vand

50 g                    gær

Røres sammen og derefter tilsættes

2 spsk.               Solsikkeolie

1 spsk                sukker

1 tsk                    salt

1 kg                     speltmel (Lidl har fuldkornsspeltmel af mærket Belbake – det er rigtig godt)

Vil du kræse lidt kan du tilsætte et mælkeprodukt. F.eks.

2-4 spsk             creme fraiche

Røres sammen med håndmixer med dejkroge eller i røremaskine til dejen er pæn glat men fugtig

Stil den til hævning i ca. 30-40 minutter

 

Nu kan du vælge to veje: 

Du kan sætte 18 boller op på bagepapir på plader og bage dem ved 200 grader i 13-15 minutter.

Du kan også sætte 12-14-16-18 boller op på plade med meget god plads omkring hver bolle. Lade dem efterhæve på pladen. Det gør at de falder ud og bliver meget fladere og på den måde ender med at blive velegnede som madboller/burgerboller. Lad dem hæve/flade ud til det passer din smag. Bages stadig ved 200 grader men tjek efter 11-12 minutter.

Der er ca. 230 kalorier pr. 100 gram med følgende ca. fordeling 7 g protein, 3 g fedt og 44 g kulhydrater heraf 1 g sukkerarter

Her har jeg fyldt en madbolle med hjemmelavet hummus, røget mørbrad, spidskål, tomater og peberfrugter

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Nyheder én gang om måneden

Tilmeld dig mit nyhedsbrev

Du vil få nyheder, modtage tilbud, information om nye produkter og services, invitationer til webinarer /foredrag og meget mere.